1
026-34701592       021-66628875
 
time
از شنبه تا پنجشنبه - ساعت 9 الی 17 
جستجو
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/06/05 - 16:10
كد :13

پیچ و مهره شش گوش خشکه + لیست قیمت 1403

واژه خشکه مترادف واژه فولاد در فارسی می باشد . بنابراین منظور از پیچ خشکه همان پیچ فولادی است .جهت مشاهده اطلاعات خرید پیچ خشکه و مهره خشکه و مطالعه در رابطه با همه چیز پیچ خشکه ( مشخصات فنی پیچ خشکه + عکس پیچ خشکه ) در ادامه با سایت جهان پیچ صنعت همراه باشید.

پیچ ها با توجه به موادی که در ساخت آنها استفاده می شود به چند گروه تقسیم می شوند. در ساخت پیچ از موادی همچون آلومینیوم، برنج، آلیاژ مس، پلاستیک، فولاد، استیل، فولاد ضد زنگ و تیتانیوم استفاده می شود. پیچ خشکه پیچی است که در ساخت آن از فولاد ضد زنگ استفاده می شود. این پیچ از جمله مقاوم ترین انواع پیچ به حساب می آید.

پیچ ها از نظر شکل ظاهری، گرید، رزوه و ... به مدل های مختلفی تقسیم می شود. اما هر مدل پیچی که از فولاد ساخته شده باشد خشکه می نامیم. در ادامه شما را بیشتر با دنیای پیچیده و بزرگ پیچ و مهره آشنا خواهیم کرد. برای استعلام قیمت و خرید پیچ و مهره با کارشناسان بخش فروش جهان پیچ صنعت تماس بگیرید.

جهت استعلام قیمت و خرید پیچ و مهره شش گوش خشکه در اندازه و گریدهای مختلف با شماره تماس های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

09129494836
09120581230
دفتر تهران: 66628875-021
دفتر کرج: 34701592-026

معنی گرید در نامگذاری پیچ و مهره چیست؟


گرید یک پیچ، ویژگی های بارز یک پیچ را نشان می دهد. این واژه صنعتی که یک عدد است، نشان می دهد که یک پیچ از چه مواد اولیه ساخته شده است، مقاومت و سختی آن تا چه اندازه است، استحکام پیچ و میزان تحمل بار پیچ تا چه اندازه ای می باشد. پرکاربردترین گریدهای مصرفی در صنعت و ساختمان سازی شامل گرید 10.9 و 8.8 و 12 می باشد. در این میان گرید 10.9 به دلیل استحکام و ویژگی های استاندارد، بیشترین کاربرد را دارد.  گرید 4 و 5 از آهن ساخته شده اند و مقاومت پایین تری دارند. گرید 8.8 قادر به تحمل وزن۸۰ کیلوگرم است. این در مورد گرید 12 بسیار بیشتر است به طوری که پیچ های این گرید تحمل باز 385 مگاپاسکال و وزن 120 کیلوگرم را دارند.

مثلا آنچه به عنوان پیچ خشکه 8.8 در بازار رواج دارد ، پیچ فولادی گرید 8.8 می باشد . همین طور پیچ خشکه 10.9 ، پیچ فولادی گرید 10.9 می باشد . مهره خشکه نیز همان مهره فولادی است البته درجه سختی یا گرید مهره با یک عدد نمایش داده می شود و بجای گرید از کلاس نام برده می شود . بنابراین می گوییم مهره کلاس 8 یا مهره کلاس 10. مهره خشکه HV همان مهره فولادی کلاس HV10 است که به آن مهره خشکه گوشدار نیز می گویند. | برای مشاهده انواع پیچ و خرید پیچ خشکه و... کلیک کنید.

مهره خشکه نیز عمدتا مهره 2H می باشد . جهان پیچ صنعت تولید کننده انواع پیچ و مهره شش گوش خشکه 8.8 ، پیچ و مهره خشکه 10.9 و پیچ و مهره خشکه HV در سایزهای متنوع با روش نورد سرد می باشد.

مهره خشکه شش گوش کربنی در اندازه های مختلف و رزوه های مختلف برای قرار دادن پیچ و مهره ها با اندازه های مختلف موجود است. آنها معمولاً با الگوی رزوه درشت تولید می شوند، اما مهره خشکه شش گوش با رزوه ریز نیز می توان یافت. این مهره‌ها اغلب با موادی مانند روی یا سایر پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی روکش می‌شوند تا مقاومت آنها در برابر زنگ زدگی و خوردگی افزایش یابد.

پیچ 10.9 یعنی چه؟


جالب است بدانید در ساخت پیچ های گرید 10.9 از مقدار بیشتری کربن استفاده شده است. در ساختار آن مقدار معینی فلز بور، درصد کمی از فسفر، گوگرد، منگنز و کروم نیز استفاده شده است. از دیگر ویژگی های این پیچ ها باید به قدرت تحمل بار آن اشاره داشت. این پیچ ها قادر به تحمل باری با فشار  320 مگاپاسکل هستند. تحمل این میزان فشار و داشتن چنین ساختار فیزیکی پیچیده ای، پیچ های این گرید را برای استفاده در شرایط آب و هوایی بد و همچنین شرایط با فشار بالا مناسب نموده است.

پیچ اچ وی


پیچ hv یا پیچ اچ وی، نوعی پیچ شش ضلعی است که بسته به کلاس آن در موارد متفاوتی کاربرد دارد. مهمترین تفاوت این مدل پیچ با پیچ های معمولی شش ضلعی بودن آن است. این پیچ ها قادر به تحمل فشار بیشتری هستند و نیروی بیشتری را تحمل می کنند. از این رو در صورتی که استحکام کار اهمیت داشته باشد برای محکم کاری حتما از پیچ های اچ وی استفاده می شود.  یکی از پرکاربردترین پیچ های مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی پیچ خشکه اچ پی گرید 10.9 است. 

 

محصولات بیشتر: پیچ آلن
 

نحوه تولید پیچ شش گوش خشکه

نحوه تولید پیچ و مهره خشکه بدین صورت است که ابتدا از مفتول CK45 استفاده می شود و پس از کشش و قالب گیری در دستگاه مخصوص پیچ خشکه تولید می شود.

پیچ های خشکه به صورت نیم دنده و تمام دنده تولید می شود که هر دو آن ها کاربرد های زیادی دارند و بر خلاف پیچ های آهنی که نوع نیم دنده ی آن کاربرد ندارد در پیچ های خشکه اتفاقا نوع نیم دنده ی آن کاربرد های بیشتری هم دارد,همچنین پیچ های خشکه در دنده های میلیمتر معمولی و دنده درشت و دنده اینچی تولید می شود که نوع دنده میلیمتر آن پر مصرف ترین نوع آن ها می باشد اما از نوع دنده درشت  و اینچی هم در مصارفی همچون خودرو سازی  و….. استفاده می شود.
این پیچ ها را علاوه بر نوع خود رنگ یا همان سیاه آن به صورت گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات استفاده می شود.

 

مشخصات فنی پیچ و مهره شش گوش خشکه

پیچ های خشکه به ازای هر میلی متر مربع از سطح مقطع خود باری برابر 80 کیلوگرم را تحمل می کنند که حدود 30 کیلوگرم بیشتر از پیچ های آهنی است. پیچ خشکه در ساختار خود درصد کربن بالاتری دارد که این امر موجب بالا رفتن سختی آن به میزان قابل ملاحظه ای نسبت به پیچ آهنی میشود. پیچ های خشکه معمولا در بازار بصورت گالوانیزه سرد یا گرم موجود می باشند. اتصال پیچ های خشکه همراه با مهره گرید 8 یا 10 صورت می پذیرد و مهره آهنی استحکام مناسب را برای اتصال فراهم نمی کند.

جنس پیچ خشکه

جنس پبچ خشکه یا پیچ فولادی از کربن استیل یا فولاد آلیاژی می باشد که در سه دسته قابل تقسیم می باشد

1-پیچ خشکه یا پیچ فولادی با مواد اولیه کربن استیل  و گرید کششی 8.8

2-پیچ خشکه یا پیچ فولادی با مواد اولیه فولاد آلیاژی و گرید کششی 10.9

3-پیچ خشکه یا پیچ فولادی با مواد اولیه فولاد آلیاژی و گرید کششی 12.9

تفاوت پیچ خشکه 10.9 و پیچ خشکه 12.9

پیچ خشکه گرید  10.9 پیچی است با  مقاومت کششی حداقل 1040N/mm2 و سختی و استحکام کششی 320 - 380Hv10

پیچ خشکه گرید  12.9 پیچی است با  مقاومت کششی حداقل 1040N/mm2 و سختی و استحکام کششی 385 - 435Hv10

پیچ خشکه گرید  12.9 در مقایسه با پیچ خشکه گرید  10.9 از سختی  و استحکام  کششی بالاتری برخوردار است

استاندارد پیچ خشکه

برای تولید و به کارگیری پیچ خشکه استانداردهای مختلفی  نظیر astm  یا  din یا  iso وجود  دارد یکی از پرکاربردترین استانداردها برای  پیچ خشکه به  شرح  ذیل می باشد 

1-پیچ خشکه شش گوش تمام رزوه  din 933 یا  iso 4017

2-پیچ خشکه شش گوش نیم رزوه din 931   یا iso 4014

3-پیچ خشکه شش گوش اچ وی  din 6914 یا EN 14399 

موارد مصرف پیچ شش گوش خشکه

پیچ خشکه یا پیچ فولادی از جمله اتصالات پر مصرف می باشد که در اکثر صنایع  نظیر ماشین سازی، قطعه  سازی ، ساختمان سازی، سوله سازی، پتروشیمی، صنایع نفتی و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

برای پیچ های فولادی و آهنی از انواع پوشش ها نظیر آبکاری گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم ، داکرومات و … استفاده میشود که در این میان برای پیچ خشکه گرید 10.9 نباید از گالوانیزه گرم استفاده کرد چرا که باعث ایجاد ترک های هیدروژنی در سطح پیچ میگردد.

چه فرق هایی بین پیچ خشکه و پیچ آهنی وجود دارد؟

این پیچ ها تفاوت و شباهت هایی دارند که باید قبل از استعلام قیمت پیچ آهنی و پیچ خشکه بدانید. می خواهیم به مقایسه بین پیچ خشکه و پیچ آهنی بپردازیم.

پیچ خشکه و پیچ آهنی شباهت های بسیاری دارند. به عنوان مثال عموما پیچ خشکه و آهنی از جنس کربن هستند.

شباهت دیگر میان پیش خشکه و آهنی مقاومت کم آن ها در برابر عوامل بیرونی است طوری که در مرحله ی آخر تولید پیچ خشکه و آهنی پوشش های مختلفی را به آن ها اضافه می کنند.

منشا اکثر تفاوت های میان پیچ خشکه و پیچ آهنی در غلظت کربن موجود در آن هاست. پیچ خشکه دارای مقدار بیشتری کربن است و این ویژگی سبب می شود نسبت به پیچ آهنی دارای مقاومت بیشتری باشد.

همچنین پیچ خشکه به دلیل غلظت بالای کربن انعطاف پذیری کمتری نسبت به پیچ آهنی دارد.

استحکام بالای پیچ خشکه سبب شده است قابلیت چکش خواری پایینی داشته باشد.

همین تفاوت ها سبب تفاوت در کاربرد پیچ خشکه و آهنی شده است. از پیچ آهنی در ساخت قطعات استفاده می شود اما از کاربردهای پیچ خشکه می توان به استفاده در صنعت خودروسازی، سد سازی و صنایع مشابه نام برد.

مشاوره برای خرید پیچ و مهره شش گوش خشکه

اگر قصد دریافت مشاوره رایگان برای خرید پیچ و مهره خشکه شش گوش دارید با شماره تلفن 09120581230 تماس حاصل فرمایید.