1
026-34701592       021-66628875
 
time
از شنبه تا پنجشنبه - ساعت 9 الی 17 
جستجو
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1397/03/28 - 17:06
كد :3

نحوه تولید پیچ و مهره

نحوه تولید پیچ و مهره به چه صورت است؟ در این بخش از بلاگ جهان پیچ با فرایند ساخت و تولید نحوه تولید پیچ و مهره آشنا می‌شوید.

تولید پیچ و مهره معمولا به روش فورج سرد به معنای تولید در دمای محیط با غلتاندن مفتول بین فکهایی با درجه حرارت بالا و تولید مهره به روش فورج گرم انجام می شود. پروسه تولید قبل از آماده سازی برای فورج سرد یا گرم بسته به نوعپیچ ها بطور کلی از مفتول های فولادی که بصورت کلاف هستند تولید می شوند. این مفتولها قبل از انجام پروسه تولیدبه مدت 30 ساعت در محلولی گرم قرار داده می شوند تا نرم شده و آماده فرایند تولید شوند.

کلاف ها پس از خارج شدن از محلول گرمایشی وارد حمامی از اسید سولفوریک گرم می شوند تا زنگ زدگی و ناخالصی های سطحی آنها از روی سطح برداشته شود. در مرحله بعد کلاف خارج شده از حمام اسید گرم وارد محلول فسفات سرد شده تا سطح آن اندکی فسفاته شود. این عمل از زنگ زدگی سطحی کلاف در طی مراحل تولید پیچ جلوگیری می کند و سطح فولاد را تا اندازه ای روغن اندود می کند تا شکل دهی به آن ساده تر انجام گیرد.

 

نحوه تولید پیچ و مهره

شکل دهی پیچ و مهره به روش فورج سرد

دستگاه فورج ابتدا مفتول ها را از روی کلاف کشیده و صاف می کند. سپس مفتول ها را در طول های مشخص بسته به طول نهایی که پیچ باید داشته باشد برش می زند. باید توجه داشت قطعات برش خورده ابتدایی طولی بیشتر از طول پیچ مورد نظر دارند چرا که گل پیچ نیز بر روی همین مفتولهای برش خورده پرس خواهد شد. مرحله شکل دهی گل پیچ توسط دستگاه فورجینگ توسط پرس و طی سه ضرب ایجاد میشود و هر دقیقه نزدیک به 300 گل پیچ را بوجود می آورد.

 

 سخت کاری حرارتی پیچ و مهره ها

در هر پروسه تولید پیچ چند نمونه از پیچ های تولید شده را بعنوان نمونه تست ظاهری و ابعادی میکنند. معمولا از میکرومتر دیجیتال برای اندازه گیری طول پیچ و از کولیس دیجیتال برای اندازه گیری قطر پیچ تولید شده استفاده می کنند. سپس توسط یک مهره رینگی نحوه و سادگی بسته شدن مهره بر روی پیچ را نیز تست می کنند.

 

نحوه تولید مهره به روش فورج گرم

بر خلاف پیچ ها که برای تولید آنها از روش فورج سرد استفاده شد مهره ها به روش فورج گرم تولید می شوند. بدین ترتیب که مفتولها پس از آماده سازی در قطعه های کوچکی به نام اسلاگ برش می خورند. سپس این اسلاگ ها تا دمای شکل گیری که در واقع دمای پلاسمای آنهاست یعنی 1200 درجه سانتی گراد گرم می شوند. سپس چکش های هیدرولیکی با ضربه اسلاگ ها را به شکل شش گوش در می آورند و حفره درون مهره نیز با پرس ایجاد میشود. سپس یک قلاویز به داخل مهره ها رانده میشود.

 

بیشتربدانید» پیچ و مهره سوله

 

مرحله سخت کاری حرارتی پیچ و مهره ها

در این مرحله پیچ و مهره ها از نظر شکل ظاهری مراحل تولید را بطور کامل سپری کرده اند. اما هنوز مقاومت و سختی مناسبی برای کار ندارند. از این رو نیاز به عملیات حرارتی دارند. عملیات حرارتی پیچ و مهره ها در چند مرحله انجام می گیرد در این مرحله پیچ و مهره ها آماده استفاده هستند اما جهت اطمینان نهایی تست کشش روی آنها انجام میشود. بدین معنا که اتصال پیچ و مهره بین دو فک بسته میشود و کشیده می شود تا بشکند. میزان نیروی شکست توسط دستگاه های دیجیتال اندازه گیری میشود.

 

نحوه تولید پیچ و مهره

 

نحوه ساخت پیچ


برای ساخت پیچ، از روش فورج سرد استفاده می شود. در این روش، مفتول ها مابین فک هایی که دارای درجه دمای بالایی هستند غلتانده می شوند. این کار در دمای محیط انجام می شود. اما قبل از انجام این کارها، نیاز است تا مفتول مورد نظر، آماده شود. در واقع مراحل تولید پیچ عبارتند از:


آماده سازی مفتول


مفتول هایی که در تولید پیچ و مهره، مورد استفاده قرار می گیرند باید مراحلی را طی کرده و آماده شوند. به این منظور، این مفتول ها باید نرم شوند. برای نرم کردن آنها از محلول گرم استفاده شده و مفتول ها به مدت 30 ساعت در آن قرار می گیرند. سپس با قرار گرفتن مفتول ها در محلول اسید سولفوریک گرم، ناخالصی های موجود در مفتول از بین می رود. بعد از گذشتن از این مرحله، حال نوبت آن است که کلاف های مفتول در فسفر قرار گرفته و فسفاته شوند. در آخر نیز با روغن کاری آنها، مفتول آماده برای شکل دهی می شود. 


برش و شکل دهی پیچ


در روش تولید پیچ و مهره، مفتول ها با استفاده از دستگاه فورج، صاف می شوند. سپس با توجه به طول پیچ مورد نظر، این مفتول ها برش می خورند. البته در این حالت، طول مفتول را کمی بیش از اندازه نهایی پیچ در نظر می گیرند. زیرا گل پیچ نیز بر روی همین مفتول، پرس می شود. در نهایت، گل پیچ نیز با استفاده از دستگاه فورجینگ، پرس می شود. بعد از ساخت پیچ، ظاهر آن را با کمک یک میکرومتر دیجیتال، تست کرده و کیفیت بسته شدن مهره بر روی این پیچ ها، امتحان می شود.


نحوه تولید مهره


در تولید مهره نیز باید مفتول ها آماده سازی شوند. برای این کار از روشی که در بخش قبلی گفته شد استفاده می گردد. بعد از آماده سازی، مفتول ها در سایزهای کوچکی برش خورده و در دمایی در حدود 1200 درجه سانتی گراد، گرم می شوند. در این مرحله، اسلاگ ها با استفاده از چکش های هیدرولیکی به شکل شش گوش درآمده و حفره داخل آنها نیز با روش پرس، ایجاد می گردند. حال با کمک قلاویز، دنده های مهره، شکل می گیرند. 

 


تست پیچ 


بعد از ساخت پیچ و مهره، باید این محصولات تست شوند. به منظور تست این محصولات از روش تست کششی استفاده می شود.

مرکز فروش انواع پیچ و مهره

گروه صنعتی جهان پیچ یکی از برترین مراکز و تولیدی های انواع پیچ و مهره در کشور می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید محصولات مورد نظر خود را از این گروه با اطمینان خاطر تهیه نمایید! برای اطلاع از قیمت و خرید پیچ و مهره با کارشناسان بخش فروش جهان پیچ صنعت تماس حاصل فرمایید.