1
026-34701592       021-66628875
 
time
از شنبه تا پنجشنبه - ساعت 9 الی 17 
جستجو
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/12/26 - 21:32
كد :30

راهکارها برای اتصال چوب با پیچ چوب

پیچ چوب (پیچ خودکار) شیء استوانه ای شکل و نوک تیزی است که برای اتصال دو قطعه چوبی کاربرد دارد و عموما از جنس استیل یا آهن است. یکی از مزایای پیچ چوب این است که به خوبی در ناحیه موردنظر فرو می رود درحالی که برای پایدار شدن به مهره نیازی ندارد.

پیچ چوب (پیچ خودکار) شیء استوانه ای شکل و نوک تیزی است که برای اتصال دو قطعه چوبی کاربرد دارد و عموما از جنس استیل یا آهن است.

یکی از مزایای پیچ چوب این است که به خوبی در ناحیه موردنظر فرو می رود درحالی که برای پایدار شدن به مهره نیازی ندارد.

پیچ چوب جایگزین بهتری برای میخ ها و پیچ های معمولی است اما هر چیزی نیاز به مراقبت های ویژه خود دارد. این نوع پیچ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اگر قصد استفاده واتصال پیچ چوب با چوب دارید؛ قبل از هر نکته باید در خرید آن دقت به خرج دهید. پیچ چوبی که خریداری می کنید باید دارای استانداردهای بین المللی لازم درکنار قیمت مناسب و کیفیت مرغوب باشد.

در این مقاله راهکارهایی برای اتصال پیچ چوب با چوب را گلچین کرده ایم که با رعایت آن می توان طول عمر پیچ چوب را افزایش داد و راندمان کاری بهتری دریافت کرد.

نکات مهم در اتصال چوب با پیچ چوب

 • طول مناسب پیچ چوب

هنگامی که قصد اتصال دو تکه چوب را دارید باید طول پیچ چوب برایتان اهمیت بسیاری داشته باشد و از پیچ چوبی با اندازه مناسب برای اتصال دو چوب استفاده کنید.

برای محاسبه طول مناسب ابتدا ضخامت چوب هایی را که قصد اتصال آن ها را دارید اندازه بگیرید.

پس از آن به این نکته توجه کنید که طول پیچ چوب باید حدود چهار میلی متر از ضخامت دو تکه چوب کمتر باشد تا بتواند دو قطعه را به خوبی کنار هم نگه دارد و در آن ها نفوذ کند.

 • بیرون آوردن پیچ چوب زنگ زده

اگر پیچ خود را از فروشنده مطمئن تهیه کنید و پیچ چوب استانداردهای لازم را داشته باشد به احتمال بالا از زنگ زدگی مصون خواهد ماند.

اما اگر پیچ زنگ زده باشد برای تعویض و در آوردن آن باید یک هویه لحیم کاری را برداشته و نوک داغ آن را روی گل پیچ چوب قرار دهید.

گرمای منتقل شده از هویه لحیم کاری به پیچ چوبی باعث انبساط فلز می شود و اگر سرد شود منقبض می شود.

پس از آن می توانید به راحتی پیچ را در آورده و از شرشان خلاص شوید چرا که پیچ زنگ زده مقاومت بسیاری ندارند و نمی تواند مطمئن عمل کند.

 • جلوگیری از شل شدن پیچ چوب

اصطحکاک پیچ با دیواره چوب در طولانی مدت باعث شل شدن پیچ ها می شود. چه چیزی می تواند از پیچ هرز شده وحشتناک تر باشد. اما هرزشدن پیچ چوب بدون راه حل نیست.

این راه حل اگر چه عملا پیچ را ثابت می کند اما می تواند کارآمد باشد. برای اینکار باید پیچ را روی سطح صاف و سفتی قرار دهید و به آرامی با چکش ضربه بزنید طوری که نوک پیچ اندکی خم شود.

پس از انجام این روش پیچ درون چوب فرو می رود و دیگر از چوب بیرون نمی آید.

 • روان کردن پیچ چوب برای چوب با بافت متراکم

اگر چه چوب سخت برای استفاده در دکور خانه مناسب است اما فرو کردن پیچ در چنین چوبی کار آسانی نخواهد بود.

بافت متراکم و در هم تنیده ی چوب سخت باعث می شود که پیچ به راحتی در آن فرو نرود.

برای فرو کردن پیچ در چوب سخت باید سطح چوب را با صابون بپوشانید.

پوشاندن سطح چوب با صابون باعث می شود پیچ بسیار راحت در چوب نفود کند و هچنین آسیبی به چوب وارد نشود.

سایر مواد چرب مانند روغن نمی تواند کارآمد باشد پس استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

اگر تصمیم به رنگ کردن چوب دارید؛ قبل از آن سطح چوب را از صابون پاک کنید.

 • ایجاد سوراخ راهنما

برخلاف باورعموم مبنی بر اینکه پیچ های خودکار به سوراخ راهنما نیاز ندارند؛ توصیه ما به شما این است که سوراخ راهنما را ایجاد کنید.

چرا که سوراخ راهنما کمک می کند که پیچ به صورت مستقیم درون چوب راه یابد.

سوراخ راهنما می تواند با ضخامت کمتر از پبچ، درون پیچ ایجاد می شود و منجر به راه یافتن پیچ خودکار در میان چوب شود.

برای ایجاد سوراخ راهنما در چوب با بافت متراکم و سخت باید سایز مته با سایز پیچ چوب برابر باشد.

برای ایجاد سوراخ راهنما در چوب نرم سایز سوراخ راهنما باید نصف اندازه پیچ باشد.

 • سایز مناسب پیچ چوب

به نظر شما پیچ کوتاه با ضخامت زیاد کارآمدتر است یا پیچ بلند با ضخامت کمتر؟

برخلاف آنچه اکثر افراد تصور می کنند پیچ بلندتر با ضخامت کمتر کارآمد تر است.

ضخامت پیچ با رزوه پیچ محاسبه می شود پس پیچ چوبی با رزوه درشت تر، ضخیم تر از همان نمره با رزوه کوچکتر است.

در مقاله بالا سعی شده است راهکارهایی برای اتصال پیچ چوب با چوب ارائه شود که در نهایت منجر به افزایش ماندگاری پیچ می شود.

نکته ای که بیشتر از این نکات حائز اهمیت است، جنس پیچ چوب و استانداردهای بکار رفته در آن است که توصیه می کنیم در هنگام خرید به آن توجه کنید.

چرا برای اتصال قطعه های چوبی از واشر استفاده می شود؟

واشر معمولاً در کاربردهای نجاری برای اتصال قطعات چوبی به چند دلیل استفاده می شود:

 • جلوگیری از آسیب چوب: هنگامی که از پیچ یا پیچ برای بستن دو قطعه چوبی به یکدیگر استفاده می کنید، رزوه های بست می تواند به چوب فرو رفته و باعث آسیب شود. استفاده از واشر می تواند نیروی بست را به طور یکنواخت در سطح چوب توزیع کند و خطر آسیب را کاهش دهد.
 • چسبندگی را بهبود می بخشد: در برخی موارد، یک واشر می تواند چسبندگی بست روی چوب را بهبود بخشد. این به این دلیل است که واشر می تواند سطح بزرگتری برای فشار دادن سر بست ایجاد کند که می تواند به جلوگیری از لیز خوردن یا بیرون کشیدن بست به مرور زمان از چوب کمک کند.
 • زیبایی شناسی بهتر: یک واشر همچنین می تواند برای بهبود ظاهر یک پروژه نجاری استفاده شود. با استفاده از یک واشر با روکش تزئینی، می توانید سبک و پیچیدگی را به محصول نهایی اضافه کنید.

به طور کلی، استفاده از واشر هنگام اتصال قطعات چوبی می تواند به بهبود استحکام و دوام اتصال کمک کند، از آسیب به چوب جلوگیری کند و ظاهر پروژه تمام شده را بهبود بخشد.

اتصال چوب به چوب

اتصال چوب به چوب بسته به کاربرد و استحکام و ظاهر مورد نظر اتصال به روش های مختلفی انجام می شود. در اینجا چند روش متداول وجود دارد:

 1. پیچ: یکی از رایج ترین روش های اتصال چوب به چوب استفاده از پیچ است. این روش برای بسیاری از کاربردهای نجاری از جمله مبلمان، کابینت و قاب بندی مناسب است. پیچ ها اتصال قوی و بادوامی را ایجاد می کنند و به راحتی با پیچ گوشتی یا مته برقی نصب می شوند.
 2. میخ: میخ یکی دیگر از روش های محبوب برای اتصال چوب به چوب است. میخ ها سریع و آسان نصب می شوند، اما ممکن است به اندازه پیچ ها اتصال قوی نداشته باشند. آنها اغلب در برنامه هایی استفاده می شوند که ظاهر آن اهمیت کمتری دارد، مانند قاب بندی یا نجاری خشن.
 3. رولپلاک ها: رولپلاک ها میخ های چوبی کوچکی هستند که در سوراخ های سوراخ شده روی چوب قرار می گیرند. می توان از آنها برای ایجاد یک اتصال قوی و بادوام بدون نیاز به پیچ یا میخ استفاده کرد. رولپلاک اغلب در ساخت مبلمان و کابینت استفاده می شود.

به طور کلی راه های زیادی برای اتصال چوب به چوب وجود دارد و بهترین روش به کاربرد خاص و استحکام و ظاهر مورد نظر اتصال بستگی دارد.