1
026-34701592       021-66628875
 
time
از شنبه تا پنجشنبه - ساعت 9 الی 17 
جستجو
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/01/30 - 13:40
كد :34

13 روش برای باز کردن پیچ هرز شده 1403

در این مقاله ده روش آسان برای بازکردن انواع پیچ های هرز شده مانند پیچ های هرز شده موبایل و ... نوشته شده است. شما می توانید به مرور هر روش را امتحان کنید تا بتوانید از پیچ هرز شده خلاص شوید!

پیچ، این شیء ساده، یکی از اساسی ترین ابزار در صنعت به شمار می رود. صنعت پیچ و مهره به صورت غیرمستقیم بر بسیاری از صنایع دیگر تاثیر دارد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با پیچ هرز و روش های مختلف برای باز کردن پیچ هرز شده بنویسیم. چرا پیچ هرز می شود؟ شاید سوالی که از خودتان پرسیده باشید. دلایل متفاوتی وجود دارد به عنوان مثال استاندارد نبستن پیچ، در معرض عوامل محیطی قرار گرفتن(زنگ زدگی)، استاندارد نبودن پیچ خریداری شده و .. . همه ی این دلایل را می توان به یک چیز ختم کرد: استاندارد نبودن!

البته دلایل متعدد دیگری هم می تواند وجود داشته باشد به عنوان مثال استفاده نکردن از پیچ گوشتی مناسب. پیچ هرز مشکلات زیادی به بار می آورد به عنوان مثال تا به حال به پیچ هرز شده ی شیر آب برخوردید؟ چگونه پیچ زنگ زده ی شیر آب را باز کردید؟ سوالی که پیش می آید این است که چگونه پیچ هرز را باز کنیم؟

13 روش برای باز کردن پیچ هرز شده

در این مقاله سعی داریم به آسان ترین راه حل ها برای باز کردن پیچ ها هرز شده بپردازیم. پیچ هرز شده شاید در نگاه اول خیلی جدی نباشد، اما بسیار می تواند خطر آفرین باشد. از دست در رفتن آچار به دلیل نیروی وارده بسیار زیاد یا کار غیر ایمن می تواند از خطرات پیچ های هرز باشد که می تواند صدمه جسمی به بار بیارد. پس نکته ی اول در باز کردن پیچ هرز شده رعایت ایمنی است. در ادامه ویدیویی را برای شما همراهان گرامی اماده کردیم تا برخی از روش ها را به صورت تصویری به شما آموزش دهیم. لطفا روی ویدیو کلیک کنید. 

 

روش اول برای باز کردن پیچ هرز

این روش ساده ترین طریقه برای باز کردن پیچ هرز شده است. ابتدا کش پول را دور سطح کش بپرخانید. بعد از آن همزمان که کش را به سمت بالا می کشید، پیچ گوشتی را در جهت باز کردن پیچ بچرخانید تا پیچ زنگ زده از جای خود خارج شود.

روش دوم در آوردن پیچ هرز شده

اگر شیار بالای سطح پیچ گشاد شده اشت می توانید پیچ گوشتی را درون آن قرار داده و پس از آن درون آن یک چسب قوی بریزید و پیچ را به سمت بیرون بکشید. همچنین می توانید پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا به راحتی باز شود. اگر احساس می کنید نمی توانید پیچ گوشتی را در سر پیچ نگه دارید ، پیچاندن را متوقف کنید.

محصولات بیشتر: واشر فنری

روش سوم در آوردن پیچ هرز

این روش برای باز کردن پیچ های بسیار کوچک به عنوان مثال باز کردن پیچ هرز موبایل یا پیچ mdf ام دی اف کاربرد دارد. یک تکه دستکش لاتکس یا بادکنک تهیه کنید. روی پیچ گوشتی قرار داده و با استفاده از پیچ گوشتی پیچ هرز شده را باز کنید.

روش چهارم جهت باز شدن پیچ هرز

پیچ گوشتی را درون سر پیچ قرار دهید و با چکش سر آن را ضربه بزنید تا پیچ گوشتی بتواند سطح تماس بیشتری با پیچ هرز شده داشته باشد.

روش پنجم : چگونه پیچ زنگ زده را باز کنید.

فلزات به دلایل مختلف زنگ می زنند. پیچ ها به عنوان اتصال دهنده و محکم کننده ابزار و وسایل تحرک کمی دارند و از این رو در اثر رطوبت هوا و تماس طولانی مدت با آب دچار زنگ زدگی می شوند. زنگ زدن پیچ در طولانی مدت، قدرت عملکرد آن را کاهش می دهد و شما را با دردسر مواجه خواهد کرد. پس اگر متوجه شدید که پیچی در حال زنگ زدگی است بهتر است سریع تر آن را تعویض نمایید.

محصولات بیشتر: پیچ ورشویی


اما در صورتی که این مشکل از چشم شما دور بود و پیچ به شکلی غیر قابل باوری زنگ زد، باز کردن پیچ های زنگ زده گاهی آسان نیست و نیاز به ترفند دارد. گاهی باز كردن پيچ زنگ زده ، از باز کردن پیچ هرز سخت تر است. این روش برای باز کردن برخی پیچ های هرز کاربردی است. اگر مهره درون کار قرار نداشته باشد می توانید با استفاده از انبر قفلی آن را بگیرید و قفل کنید و با پیچ گوشتی پیچ را در بیاورید. البته این روش در برخی پیچ ها عملی است. در قسمت زیر به 2 روش مختلف برای باز کردن پیچ زنگ زده اشاره کرده ایم:

 • روش  اول: استفاده از مایع ضد رسوب

حتما از انواع ماده ضد رسوب برای تمیز کردن سرویس بهداشتی استفاده می کنید. این مواد برای پیچ های زنگ زده نیز کاربرد دارد، مخصوصا پیچ هایی که در مجاورات طولانی مدت با آب زنگ زده اند. مقداری از ماده را روی پیچ بریزید و منتظر بمانید. با یک ضربه کوچک می توانید پیچ را شل کرده و آن را باز کنید.

 • روش دوم: سرکه

سرکه نیز برای تمیز کردن زنگ زدگی پیچ کاربردی است با این تفاوت که زمان زیادی نیاز دارید. کمی سرکه در محل پیچ زنگ زده بریزید و حدود 1 تا دو ساعت به آن زمان بدهید. اگر امکان بستن یک پارچه آغشته به سرکه وجود دارد، زمان انتظار کوتاه تر خواهد شد. سپس می توانید با یک پیچ گوشتی پیچ زنگ زده را باز کنید.
 

روش ششم در آوردن پیچ هرز

از سوهان استفاده کنید. اگر سر پیچ به حدی خورده باشد که امیدی به تماس گرفتن با پیچ گوشتی در آن وجود ندارد. با سوهان پیچ به پیچ حالت مربعی مانندی بدهید و پس از آن با انبردست یا هر آچاری قفل کنید طوری که با آچار بتوانید آن را در بیاورید.

روش هفتم برای بیرون آوردن پیچ هرز از مهره

گاهی اوقات از نوشابه برای در آوردن این نوع پیچ ها استفاده می کنند اما این راهکار خیلی نمی تواند کاربردی باشد. نوشابه ها مخصوصا کوکاکولا حاوی مقدار زیادی  اسید ارتو فسفوریک است که برای تمیز کردن سطوح فلزی از زنگ زدگی کاربرد دارد. روال کار تفاتی ندارد، نوشابه را روی پیچ ریخته کمی فرصت دهید و با یک ضربه کوچک آن را شل کنید. بهتر از اسپری ضدزنگ مخصوص را از فروشگاه های پیچ و مهره تهیه کنید.

اسپری را روی سر پیچ بزنید و پانزده دقیقه منتظر بمانید تا اثر خود را اعمال کند. اگر با این حال نتوانستید پیچ را در بیاورید پیچ گوشتی را روی سر پیچ قرار داده و با چکش بزنید تا جا باز کند و بعد از آن پیچ گوشتی را بپرخانید تا پیچ باز شود.

محصولات جهان پیچ: خرید پیچ آلن

روش هشتم برای در آوردن پیچ هرز

اگر قصد در آوردن تولیدی میخ پرچ را دارید از دریل مته ای استفاده کنید. برای این کار دریل باید کمی از سوراخ پرچ ضخامت بیشتری داشته باشد. سطح بالایی پرچ را تراش دهید تا کنده شود و پس از آن باقی مانده ی میخ پرچ را در آورید.

روش نهم برای کندن پیچ هرز شده

با توجه به بزرگی پیچ شما می توانید با یک فندک یا یک مشعل گاز، پیچ زنگ زده را گرم نمایید. پیچ باید کاملا داغ شود تا منبسط شده و کوچکتر گردد. حال نوبت به یک ضربه است تا بتوانید آن را از جای خود حرکت دهید. اگر پیچ زنگ زده کمی شل شود به راحتی با یک پیچ گوشتی استاندارد باز خواهد شد. اگر تمام راهکار های گفته شده برای کندن پیچ هرز شده کافی نبود از حرارت استفاده کنید. حرارت باعثِ انبساط پیج و مهره می شود. البته این راهکار باید جزو آخرین گزینه ها باشد چرا که می تواند خطر آفرین باشد.

حدود پانزده دقیقه مشعل را روی پیچ هرز شده قرار دهید تا حالتی برسد که نزدیک به سرخی باشد. توجه کنید که پیچ هرز شده نباشد سرخ شود. پس از آن آب سرد را به صورت کم روی آن بریزید تا بصورت کامل و تدریجی خنک شود. این عمل ابتدا باعث انبساط فلز می شود و پس از آن سبب منقیض شدن می شود که در نهایت سبب می شود قسمت زنگ زده شکسته شود.

محصولات بیشتر: خرید قلاب کارابین

روش دهم برای باز کردن پیچ هرز شده

اگر با راه حل های قبلی نتوانستید از شر پیچ هرز شده نجات پیدا کنید از بکس برقی استفاده کنید. با استفاده از بکس برقی می توانید با استفاده از گشتاور ایجاد شده ی دستگاه پیچ هرز شده را در بیاورید.

باز کردن پیچ هرز شده با شعله

برای باز کردن پیچ زنگ زده پیچ را با مشعل گرم کنید. با فندک سیگار هم می توان این کار را انجام داد اما کمی نیازمند زمان بیشتری است. مشعل را روشن کنید ، سپس نوک شعله را به سمت سر پیچ بیاورید. منتظر بمانید تا پیچ بخار و دود منتشر کند برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد پیچ ، مشعل را عقب نگه دارید تا فقط نوک شعله با پیچ تماس پیدا کند. اگر پیچ شروع به تبدیل شدن به رنگ قرمز کرد ، شعله را دور کنید. 

محصولات بیشتر: پیچ شیروانی نوک تیز

باز کردم پیچ زنگ زده با پیچ هرز بازکن

پیچ هرز باز کن یکی از پرکاربردترین ابزار در باز کردن پیچ هرز شده است. مته های پیچ هرز بازکن هر کدام دارای دو سر هستند که یکی برای تراشیدن داخل پیچ می باشد و دیگری که به صورت مخروطی شکل است برای بیرون کشیدن پیچ به کار می رود

چگونه پیچی که سرش خراب شده را باز کنیم؟

در قسمت‌های قبل این مقاله چند ترفند و روش مختلف برای باز کردن پیچ هرز را توضیح دادیم. حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه پیچی که سرش خراب شده را باز کنیم؟ یا اینکه چگونه می‌توان پیچی که سرش خورده شده است را باز کنیم؟ برای پیچ‌هایی که سر آن‌ها خراب شده راه حل، ایجاد شیار جدید روی سر پیچ است. اگر پیچ دو سو، چهار سو باشد، وقتی سر پیچ خراب می‌شود، در واقع شیار روی سر پیچ خراب شده و ما دیگر نمی‌توانیم از این شیارها برای باز کردن پیچ استفاده کنیم. در  این شرایط پیچ گوشتی به خوبی روی شیار قرار نمی‌گیرد. ایجاد شیار جدید روی پیچ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها استفاده از اره برای ایجاد شیار است. شیار جدید برای باز و بسته کردن پیچ توسط پیچ گوشتی استفاده می‌شود.

باز کردن مهره هرز

برای باز کردن مهره هرز مانند طریقه باز کردن پیچ هرز روش‌های مختلفی  وجود دارد. اولین روش برای باز کردن مهره‌ای که هرز شده است، استفاده از بکس برقی است. این دستگاه با قرارگیری روی مهره، آن را به راحتی باز می‌کند. روش دیگری که برای باز کردن مهره‌ای که هرز شده است استفاده می‌شود، استفاده از آچار لوله گیر است. با آچار می‌توان گشتاور و نیرویی مناسب را به مهره وارد کرده و مهره را باز و بسته کرد.  حرارت دادن مهره هم می‌تواند به باز شدن آن کمک کند. زیرا مهره‌ حرارت داده شده منبسط می‌شود و باز کردن آن راحت‌تر است.

گاهی نیاز است که حتما اتصال باز شده و مهره هرز شده جایگزین شود،  در این حالت روشی غیر مخرب برای باز کردن مهره هرز شده پیدا نمی‌شود و روش‌های ذکر شده جواب نمی‌دهد، بریدن مهره با فرز یا تیغ آهن بهترین راه است.

چگونه پیچ آلن هرز شده را باز کنیم

پیچ آلن پیچی است که بر روی سر آن یک سوکت یا حفره قرار دارد. برای باز کردن پیچ آلن از نوعی آچار مخصوص به نام آچار آلن استفاده می‌شود.  آچار آلن با توجه به هندسه سوکت پیچ انتخاب شده و درون این سوکت قرار گرفته و آن را باز و بسته می‌کند. باز کردن پیچ آلن با استفاده از آچار آلن در مواقع عادی است که پیچ هیچگونه مشکلی ندارد. اما در ادامه پاسخ به این سوال که پیچ هرز یا پیچ خراب را چگونه باز کنیم، حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه پیچ آلن هرز شده را باز کنیم؟ برای باز کردن پیچ آلن هرز شده می‌توان از بسیاری از روش‌های ذکر شده استفاده کرد. در واقع ترفندهایی همچون استفاده از مشعل، استفاده از بکس برقی، پیچاندم کش دور پیچ، ضربه زدن به پیچ با چکش، استفاده از ضد رسوب و... برای باز کردن پیچ آلن خراب یا هرز شده مانند دیگر پیچ‌ها استفاده می‌شود.

محصولات بیشتر: پیچ استاد بولت

گونه پیچ‌های ستاره‌ای را باز کنیم؟

پیچ ستاره‌ای نوع خاصی از پیچ‌ها است که شیار روی گل پیچ به شکل ستاره‌ای است. بنابراین برای باز کردن و بستن این نوع پیچ از پیچ گوشتی‌های ستاره‌ای استفاده می‌شود. پیچ گوشتی ستاره‌ای دارای انتهای با هندسه ستاره‌ای است که درون شیار روی سر پیچ قرار گرفته و آن را باز و بسته می‌کند. پیچ‌های ستاره‌ای اتصالاتی با استحکام بالا را ایجاد می‌کنند. هندسه ستاره‌ای شکل سوکت یا شیار  پیچ ستاره‌ای، مانع از سر خوردن پیچ گوشتی از روی سر پیچ شده و باز کردن پیچ بسیار راحت می‌شود.

چگونه پیچ سفت را باز کنیم؟

گاهی در هنگام بستن پیچ، گشتاوری نامناسب و نیرویی زیاد به پیچ اعمال می‌شود. در این حالت پیچ بیش از حد محکم و سفت می‌شود. در این حالت پیچی که باز نمی‌شود را چگونه باز کنیم؟ مانند  باز کردن پیچ هرز روش‌های مختلفی برای باز کردن پیچ سفت  وجود دارد. در زیر به مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های باز کردن پیچ محکم و سفت اشاره کرده‌ایم. حرارت دادن پیچ.

 • استفاده از بکس برقی.
 • استفاده از آچار لوله گیر.
 • استفاده از یک اهرم بلند مانند لوله آب.
 • ضربه زدن با چکش یا پتک جهت شل کردن پیچ.

باز کردن پیچ و مهره های سفت شده

شل کردن پیچ محکم می تواند یک کار چالش برانگیز باشد، اما در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

 • از میله شکن استفاده کنید: میله شکن آچار بلند و سنگینی است که می تواند اهرم بیشتری نسبت به آچار استاندارد داشته باشد. میله شکن را روی پیچ قرار دهید و به آرامی بچرخانید تا پیچ شل شود.
 • اعمال گرما: اعمال گرما در ناحیه اطراف پیچ می تواند به شل شدن آن کمک کند. می توانید از تفنگ حرارتی یا مشعل پروپان برای گرم کردن محل برای چند دقیقه قبل از شل کردن پیچ استفاده کنید.
 • از روغن نافذ استفاده کنید: استفاده از روغن نافذ مانند WD-40 یا PB Blaster روی پیچ می تواند به شل شدن آن کمک کند. قبل از اینکه بخواهید پیچ را بچرخانید، روغن را بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند.
 • از آچار ضربه ای استفاده کنید: آچار ضربه ای ابزار قدرتمندی است که می توان از آن برای باز کردن پیچ های محکم استفاده کرد. آچار ضربه ای را روی پیچ قرار دهید و آن را روشن کنید تا پیچ شل شود.
 • از یک میله تقلب استفاده کنید: میله تقلب لوله ای است که می توان آن را روی انتهای آچار بلغزد تا اهرم اضافی ایجاد کند. میله تقلب را روی آچار بکشید و به آرامی بچرخانید تا پیچ شل شود.

به یاد داشته باشید که هنگام باز کردن پیچ‌های محکم احتیاط کنید و صبور باشید، زیرا فشار دادن پیچ می‌تواند باعث شکستن یا آسیب رساندن به سطحی شود که به آن متصل است.

چگونه پیچ زنگ زده شیر آب را باز کنیم؟

تمامی قطعات و اجسام آهنی و فولادی وقتی که در دراز مدت در مجاورت هوا یا رطوبت قرار می‌گیرند، دچار زنگزدگی یا خوردگی می‌شوند. پیچ و مهره‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. پیچ‌های آهنی و فولادی که در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، دچار خوردگی و زنگزدگی می‌شوند. پیچ شیر آب چون در مجاورت آب قرار دارد، احتمال خوردگی آن بالا است. مگر اینکه از پیچ ضد زنگ یا استینلس استیل استفاده شود. اما هنگامی که پیچ شیر آب زنگ بزند، چگونه باید آن را باز کرد؟

بهترین روش باز کردن پیچ شیر آب زنگ زده، استفاده از محلول ضد زنگ است. این محلول‌ها قسمت خورده شده یا زنگزده پیچ را در خود حل می‌کنند. نحوه کار به این صورت است که محلول را روی پیچ ریخته و چند لحظه صبر می‌کنیم، سپس به پیچ ضربه می‌زنیم. ضربه زدن به پبچ سبب می‌شود که محلول درون بخش‌های مختلف نفوذ کرده و تمام خوردگی‌ها را از بین ببرد.

روش دیگر ضربه زدن به پیچ شیر آب زنگزده است. با ضربه زدن لایه‌های زنگزده یا خورده شده بین سطح اتصال و پیچ ریخته شده و پیچ باز می‌شود. در این مقاله جهت باز شدن پیچ را به شما اموزش دادیم.

روش بستن پیچ هرز

اولین قدم برای بستن پیچ هرز شده، شناسایی نوع آن است. پیچ ها به دو دسته کلی زنگ زده و بدون زنگ تقسیم می شوند:

 • پیچ های زنگ زده: این نوع پیچ ها به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت و هوا، دچار خوردگی شده و به مرور زمان سفت و سخت می شوند.
 • پیچ های بدون زنگ: این نوع پیچ ها به دلیل استفاده از آلیاژ نامناسب یا عدم روانکاری، در حین بسته شدن هرز می شوند.

انتخاب روش مناسب

پس از شناسایی نوع پیچ هرز شده، می توانید روش مناسب برای بستن آن را انتخاب کنید. در ادامه، به چند روش رایج برای بستن پیچ های هرز شده اشاره می کنیم:

استفاده از قلاویز:

 • قلاویز، ابزاری مخروطی شکل با دندانه های برعکس است که برای باز کردن و بستن پیچ های هرز شده استفاده می شود.
 • برای استفاده از قلاویز، ابتدا باید سوراخ پیچ را با مته کمی بزرگتر کنید.
 • سپس قلاویز را با دندانه های برعکس در سوراخ پیچ قرار داده و با آچار آن را بچرخانید تا پیچ هرز شده خارج شود.
 • پس از خارج شدن پیچ هرز شده، می توانید از قلاویز با دندانه های معمولی برای ایجاد رزوه جدید در سوراخ پیچ استفاده کنید.

چگونه جای پیچ هرز شده را درست کنیم

پیچ‌های هرز شده می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند، به‌خصوص زمانی که در وسط یک پروژه مهم هستید. اما نگران نباشید، راه‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. در این مقاله، به چند روش ساده و کاربردی برای تعمیر جای پیچ هرز شده می‌پردازیم:

روش اول: استفاده از قلاویز

قلاویز ابزاری است که برای برش رزوه‌های جدید در داخل سوراخ پیچ استفاده می‌شود. این روش برای زمانی مناسب است که رزوه‌های پیچ فقط کمی آسیب دیده‌اند.

مراحل استفاده از قلاویز:

 1. سایز مناسب قلاویز را انتخاب کنید. سایز قلاویز باید با سایز پیچ مورد استفاده شما مطابقت داشته باشد.
 2. قلاویز را در سوراخ پیچ قرار دهید. قلاویز را به آرامی در سوراخ پیچ بچرخانید تا رزوه‌های جدید ایجاد شوند.
 3. پیچ را امتحان کنید. بعد از ایجاد رزوه‌های جدید، پیچ را در سوراخ قرار دهید تا مطمئن شوید که به درستی جا می‌افتد.

روش دوم: استفاده از هلی کویل

هلی کویل یک سیم فلزی نازک است که داخل سوراخ پیچ قرار می‌گیرد و رزوه‌های جدیدی ایجاد می‌کند. این روش برای زمانی مناسب است که رزوه‌های پیچ به‌طور کامل آسیب دیده‌اند.

مراحل استفاده از هلی کویل:

 1. سایز مناسب هلی کویل را انتخاب کنید. سایز هلی کویل باید با سایز پیچ مورد استفاده شما مطابقت داشته باشد.

 2. سوراخ پیچ را مته بزنید. برای قرار دادن هلی کویل، باید سوراخ پیچ را کمی بزرگتر کنید.
 3. هلی کویل را نصب کنید. هلی کویل را داخل سوراخ پیچ قرار دهید و با استفاده از ابزار مخصوص آن را محکم کنید.
 4. پیچ را امتحان کنید. بعد از نصب هلی کویل، پیچ را در سوراخ قرار دهید تا مطمئن شوید که به درستی جا می‌افتد.

روش سوم: استفاده از چسب اپوکسی

چسب اپوکسی می‌تواند برای چسباندن پیچ به داخل سوراخ پیچ استفاده شود. این روش برای زمانی مناسب است که فقط می‌خواهید پیچ را به طور موقت در جای خود نگه دارید.

مراحل استفاده از چسب اپوکسی:

 1. سوراخ پیچ را تمیز کنید. قبل از استفاده از چسب، باید سوراخ پیچ را از هرگونه آلودگی و چربی تمیز کنید.

 2. چسب اپوکسی را مخلوط کنید. طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی، چسب اپوکسی را به درستی مخلوط کنید.
 3. چسب اپوکسی را داخل سوراخ پیچ بریزید. مقدار کمی چسب اپوکسی را داخل سوراخ پیچ بریزید.
 4. پیچ را در سوراخ قرار دهید. پیچ را در سوراخ قرار دهید و تا زمانی که چسب خشک شود، آن را نگه دارید.

 

منبع : https://www.wikihow.com/Remove-Rusted-Screws