1
026-34701592       021-66628875
 
time
از شنبه تا پنجشنبه - ساعت 9 الی 17 
جستجو
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/09/13 - 14:33
كد :46

رزوه چیست و چگونه تعمیر می شود؟

رزوه چیست؟ با انواع آن از جمله رزوه بلند، کوتاه، رزوه عمیق و سطحی و همچنین ابزار تعمیر رزوه از جمله دستگاه هلی کوئیل و نحوه عمکرد و کاربرد آن به طور کامل آشنا شوید.

احتمالا برای شما پیش آمده است که در زمان بستن یک پیچ احساس کنید که شیارهای رویی آن از بین رفته است. در این زمان گفته می شود که رزوه این پیچ هرز شده است. اما رزوه چیست ؟ 
پیچ و مهره شیارهایی روی خود دارند که توسط دستگاه صنعتی قلاویز روی آنها ایجاد می شود واین شیارها را به نام رزوه می شناسیم. می توان  رزوه بلند، رزوه کوتاه، رزوه عمیق و رزوه سطحی را قلاویز کرد. اما قلاویز چیست؟ در اصطلاح به دستگاهی که روزه را روی پیچ و مهره ایجاد می کند قلاویز گفته می شود. این دستگاه به صورت دستی و برقی در بازار موجود هستند.

ابزار تعمیر رزوه هرز شده

علت فرسودگی پیچ و مهره چیست؟


دلایل زیادی باعث از بین رفتن روزه پیچ می شود. از مهمترین دلایل این مشکل باز و بسته کردن مداوم پیچ، تاثیر شرایط آب و هوایی روی آن و عدم دقت در سایز پیچ در زمان بستن باعث هرز شدن رزوه می شود که می توانید در صورت مواجه شدن با این مشکل، روش های باز کردن پیچ هرز را مطالعه نمایید.
اگر پیچ مورد نظر از انواع معمول باشد به راحتی می توانید مشابه آن را یافته و تعویض کنید؛ اما در قطعات صنعتی که از قطعات کمیاب و گاه گران قیمت استفاده می شود نمی توان به راحتی آن ها را تعویض نمود و مجبور به تعمیر پیچ هرز شده هستید.

ابزار تعمیر رزوه


ابزار تعمیر رزوه هرز شده 


ابزار تعمیر رزوه دستگاه خاصی به نام هلی کوئیل یا بوش فنری فولادی است. این دستگاه توانایی بازسازی رزوه های فرسوده را دارد. مغزی هلی کوئیل ، از مفتول فولاد ضد زنگ ساخته شده است که به شکل فنر پیچیده شده است.
 این مفتول امکان تعمیر تمام رزوه های میلیمتری و سانتیمتری موجود در دنیا را فراهم می کند. جالب است بدانید که مغزی بدون استفاده از حرارت و تنها با فشار تعمیر رزوه پیچ را انجام می دهد و این یعنی این مفتول فولادی مقاومت کششی زیادی برای ساخت رزوه جدید ایجاد می کند و رزوه تعمیر شده در برابر اصطکاک و فرسوده شدن مقاومت زیادی دارد.

 

مطالب بیشتر: پیچ اتاقی جیست


نحوه استفاده از دستگاه هلی کوئیل


در زمان تعمیر پیچ هرز ابتدا باید ضخامت،  قطر، دهانه، نوع رزوه، سایز و اندازه پیچ ها و مهره ها را اندازه گیری کرده و با توجه به سایز دستگاه قطعه لازم را انتخاب نمایید. انتخاب قطعات دستگاه هلی کوئیل نیاز به محاسبه دقیق دارد برای مثال اگر سایز پیچ m5 است بهتر است قطعه سایز m6 را انتخاب نمایید تا اتصال فنر با استحکام کافی انجام شود. 


حال فنر مناسب با پیچ و یا مهره را در سر دستگاه هلی کوئیل قرار داده و با فشار به دور پیچ و داخل مهره می پیچید و در انتها با بریدن قسمت انتهایی فنر پیچ و مهره برای ایجاد اتصال مستحکم آماده می شود. البته در انتهای کار باید از خار فنر و بریده شدن کامل آن مطمئن شوید.
 

کاربردهای  هلی کوئیل


دستگاه هلی کوییل را می توان در کارگاه های صنعتی برای رزوه کردن فلزات سبک به کار برد. قطعاتی که نیاز است به هم متصل شوند اما روزه کافی برای ورود پیچ ندارند، گزینه مناسبی برای رزوه کاری با دستگاه هلی کوئیل هستند.
 اما مهمترین کاربرد دستگاه برای زروه کردن پیچ و مهره های هرز شده و فرسوده است. در کارگاه های فلز کاری، کارگاه تولید قطعات صنعتی، آزمایشگاه های شیمیایی و ... نیز از دستگاه هلی کوئیل به کرات استفاده می شود.


کلام آخر


شرکت جهان پیچ صنعت بزرگترین فروشگاه اینترنتی اقدام به فروش انواع پیچ، مهره، واشر و... می کند. دعوت می کنیم با بازدید از سایت این فروشگاه اینترنتی با محصولات موجود در آن آشنا شوید.